Temné stíny Edinburku

Jelikož už jsem v zahraničí dlouhodobě, konrétně rok a půl, napadlo mě, že shrnu nějaké své dojmy. A protože nebudu jako každý druhý, nebudu psát pouze o sluncem zalitých zkušenostech.

Bydlím v Edinburghu, hlavním městě Skotska. Důvod, proč jet zrovna sem bylo souhrnem různých předností oblasti. Město je přímo u moře a jsou tu rozlehlé pláže, které snad ani v létě nejsou přelidněné. Uprostřed města je park, který vypadá nějak takto:

IMG_8284-002Do skotské přírody to není daleko, např. Pentlands Hills přímo sousedí s městěm.

A teď, s jakými negativními jevy jsem se tu setkávala už od samého začátku?

Do skotské přírody to není daleko, např. Pentlands Hills přímo sousedí s městěm.

A teď, s jakými negativními jevy jsem se tu setkávala už od samého začátku?

Zuzana, have you got this terrible wheather in Poland too?“

Poláci tu z rozličných důvodů nemají dobrou pověst. Je to tu snad největší skupina imigrantů. A když přicestujete z kontinentální Evropy a máte přízvuk z východním nádechem, je velmi pravděpodobné, že si vás spletou s Polákem. Po vysvětlení, že v Evropě existuje i Česká republika, jsem párkrát slyšela odpověď „Czechoslovakia? It’s the same.“ Lidé tu také znají více Prahu než Česko a také hodně lidí ví o Havlovi. A hlavně, všechno odtud na východ je „východní Evropa“.

Město je to tu velice multikulturní. My navíc bydlíme v ulici, kde nejde nepotkat muslima či muslimku, sotva jak vyjdu z bytu. Mimoto je tu hodně mladých Španělů, Mexičanů, Pákistánců, Indů, Syřanů, Afgánců a mnoho dalších.

IMG_7679-002

Aaahg, Eastern Europe…“

Obecně je v Británii vyšší stupeň „převzdělanosti“ než u nás. Znamená to, že je tu populace více vzdělanější, ale je těžší najít tu uplatnění ve svém oboru. Zejména Poláci říkají, že v Polsku není práce a pokud ano, za ty směšné peníze ji dělat nechtějí, a jedou sem. K mému překvapení jsem tu potkala i řadu lidí z Polska, kteří anglicky neuměli téměř vůbec. Avšak běžným jevem zde je, že vysokoškolák, či student vysokoškolských studií tu dělá uklízeče nebo v továrně. Známý, Londýňan, jenž tu studuje na PhD., matematickou analýzu či co, a pracuje zároveň na plný úvazek v továrně a divné mu to nepřijde.

To mě přivádí k hlavní myšlence tohoto odstavce, a to, že jsme se tu setkala s dalším nemilosrdným faktem. Téměř každý, s kým jsem mluvila, automaticky předpokládá, že jsme tu proto, že se nám v Čechách nedařilo. Z mého okolí znám i případ Čecha, jenž měl v Česku dostudováno a pracoval na vysokoškolské pozici, avšak po příchodu sem začal jako housekeeper, než se rozmluví, normálka. Já se však setkala s „interpretací“, že v Česku jistě musel pracovat jako housekeeper taky, a co víc, musel být ve svém oboru natolik dobrý, že si mohl dovolit jít uklízet sem, do Británie!

My dva, s přítelem jsme tu také párkrát rozvířili diskuze. Co na tom, že jsme v Praze bydleli v pro nás nejhezčí čtvrti v centru, deset minut od Václaváku a měli dobré práce, tady se mě zeptali, jestli máme v naší zemi internet. A přesvědčujte pak někoho, že tu jste kvůli novým zážitkům…

Dalším zajímavým bodem jsou peníze. Je běžné, aby si tu studenti přivydělávali už i během střední, na univerzitě během studia pracují skoro všichni. Ve školách jsou dokonce oddělení, která svým studentům pomohou s životopisem a dohodí třeba práci.

Pro mě byla největší změna v tom ohledu, že jsem sice během VŠ v Praze pracovala, ale nemusela jsem. Hravě bych zaplatila nájem, jídlo a další věci z kapesného. I přítele bych snadno „vykryla“, kdyby se něco stalo. Tady se vyplatí pracovat daleko více než v Česku a je to mnohem více motivující. Minimální mzda je tu čistého našich téměř 40tis korun, průměrná potom 98tisíc. A když jste dva, jste za vodou. Bydlení je tu sice dražší, měsíčně se však dá uspořit velká částka. Ohledně bydlení však také platí, že Praha je na tom v porovnání s jinými evropskými zeměmi daleko lépe a bydlení je tam pořád ještě relativně levné. Obecně se dá říct, že tady lze i z polovičního úvazku uživit dva lidi. Dá se také říct, že když tady zrovna nepracuju, znamená to pouze to, že nešetřím. Navíc bydlení lze řešit i spolubydlením a to je mnohem levnější.

IMG_8393-002

Co že to studuješ?

Nejpočetnější skupinou Asijců zde žijících jsou Číňani. Myslím, že jen na univerzitě jich je v současnosti tři tisíce. Mnoho z nich tu žije trvale.

V Česku máme mnoho rozličných oborů. Člověk se zájmem v čínských studií si může vybrat mezi Ústavem Dálného východu na UK, Olomoucí nebo může jít studovat asijské mezinárodní vztahy na MUP. A snad nikdo se nad tím nepozastastaví. Ale tady se setkávám s jinou reakcí.

„Ty studuješ čínštinu? Proboha proč?!“

Co na tom, že jde o jednu z největších ekonomik světa a nejpoužívanější jazyk na světě. Avšak zde mi student ekonomie na magistru řekl s vážným tónem, že to nechápe. Že Číňanů je tu tolik, že překladatelská a jiná povolání zvládnou sami a uplatnění pro toho, kdo se náročný asijský jazyk učí až v dospělosti, je nulová. Tak ještě, že v Česku to uplatnění bude čím dál tím „lepší“ 🙂

1-002

Bez referencí ani ránu

Je nad slunce jasné, že lehčí to v cizí zemi mají ti, co přijeli na Erasmus. Nebo na au-pair. Nemusejí řešit takové ty „nezbytnosti“, jako hledání práce, bytu a řešení úřadů. Moje první zkušenost s „prací“ tu byla taková, že jsem nechávala své životopisy v obchodech s knihami. Načež jsem však posléze zjistila, že antikvariáty jsou tu z 90 procent charitativní a pracují tam dobrovolníci zadarmo. A protože jsem se chtěla rozmluvit, řekla jsem si, že klidně zvládnu chodit pondělky na čtyři hodiny dobrovolničit. Navíc zrovna hledali někoho, kdo by jim uměl zařazovat historické svazky, a protože s tím mám zkušenost z Prahy, kde jsem podobnou věc dělala skoro tři roky, řekla jsem si proč ne. Oni byli rádi a já jsem vyfasovala štosy papírů, které jsem jim měla doma vyplnit. Když jsem narazila na stránku s referencemi, nejdříve mě zarazilo, proč to vůbec chtějí, když jde o činnost, za kterou mi ani nebudou platit. Žádnou jsem samozřejmě neměla, v Česku se tyhle věci pokud vím snad ani nedávají a ještě, aby mi to psali v angličtině. Měla jsem však jednu od profesora, která byla spíše „pro studijní účely“. Takže napsané mé známky a předpoklady. No, Scottovi to stačilo, avšak začal po mě „sockovat“ tu druhou, která měla být profesní. Nakonec jsem si ji „zfušovala“ nějakým způsobem sama, ale stejně jsem tam nenastoupila, protože jsem si našla „skutečnou“ práci.

S referencemi jsme si zažili své. Chtějí je prostě všude. A práce je tu také dost, jenom jsou na ni kladeny jiné nároky, než v Česku. Někdy jsem se při prohlížení inzerátů nestačila divit. Na pozici uklízeče záchodů v baru požadují perfektní angličtinu a zkušenosti ze stejné práce. Na roznos letáků vyžadují letou zkušenost z obdobné pozice a pošťáci tu dokonce musejí mít státní zkoušku z matematiky. A pro zajímavost, těch zbylých 10% pracujících v antikvaritátu musejí mít PhD. ze stejného oboru. Dost pochybuju, že to fakt myslí vážně a že tak „kvalitního“ člověka seženou. V Česku by mi však takový job description způsobil návaly smíchu.

Rozhodně ale převažuje to dobré. Po mé zkušenosti se nedívám na jednu zemi jako horší nebo lepší, v každé je to jinak. Ještě mě tu však čeká dost měsíců na to, abych si udělala ucelenější názor.

Příště napíšu o skvělých zážitcích, které jsem tu zažila, o fantastických místech, které jsem navštívila a o lahvích whiskey, které jsem tu vypila. A jaké jsou vaše zážitky z pobytu v zahraničí? 🙂

WP_20160307_17_48_56_Pro-001

Reklamy

2 thoughts on “Temné stíny Edinburku

  1. Zrovna přemýšlím o tom Zuzko, jak by bylo dobré váš dnešní článek prolnout s mým “ starým „ , nedůtklivě varujícím pohledem, na tento svět a jeho budoucnost, to v souvislosti právě s tou mojí, ČÍNSKY pojatou optikou, invazního elementu?
    Jestli dovolíte Zuzko, použiji alespoň odkaz a uvidíme?

    Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s